IX Poznań Old Jazz Festival

Serdecznie zapraszamy na kolejną dziewiątą edycję Poznań Old Jazz Festival, która odbędzie się 23 września br. Jak co roku ważnym elementem festiwalu będzie Mała Akademia Jazzu. W formie krótkiego koncertu opowiemy historię gatunku, zademonstrujemy instrumenty charakterystyczne dla tego kierunku jazzu i zaprezentujemy najważniejsze kompozycje i najwybitniejszych przedstawicieli tej muzyki. Pokażemy także na czym polega sztuka improwizacji i przeprowadzimy kilka konkursów, a te osoby które poprawnie odpowiedzą na nasze pytania otrzymają nagrody ufundowane przez sponsorów. Audycję poprowadzi trębacz Dixie Company Jakub Marszałek mający znakomite przygotowanie pedagogiczne. Liczymy, że także w tym roku tłumy poznaniaków i turystów spontanicznie przyłączą się do muzycznego korowodu w stylu nowoorleańskim prowadzonego od Starego Browaru do Starego Rynku. Wieczorem w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ulicy Przybyszewskiego 37A odbędzie się koncert galowy. Gorąco zachęcamy do obejrzenia reportażu Telewizji Polskiej autorstwa Janusza Hojana z VIII Poznań Old Jazz Festival http://poznan.tvp.pl/27277696/viii-poznan-old-jazz-festival-08102016

Bilety na koncert galowy będzie można nabyć w Centrum Informacji Miejskiej przy ulicy Ratajczaka 44 w Poznaniu oraz w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ulicy Przybyszewskiego 37A.

IX Poznań Old Jazz Festival

23 września 2017 roku godzina 18:00 Centrum Konferencyjno-Dydaktyczne UM ul. Przybyszewskiego 37A
Gospodarz festiwalu Dixie Company

Program:

Mała Akademia Jazzu Zespół Szkół przy ulicy Prądzyńskiego 53 w Poznaniu

Brazzo Brazzone - Hanower Niemcy

The Dixie Hot Licks – Czechy

Happy Jazz Band – Polska

Leliwa Jazz Band - Polska


VIII Poznań Old Jazz Festival

Przeglądnąłem tekst umieszczony na naszej stronie po ubiegłorocznym VII Poznań Old Jazz Festival, do czego i Państwa zachęcam. W przeciwieństwie do wyborczych zapowiedzi polityków nasze obietnice dotyczące kolejnego Festiwalu, który już za nami, zostały spełnione co do joty!
Na VIII Poznań Old Jazz Festiwal, który odbył się w sobotę 17 września 2016 r., zgodnie z zapowiedzią przybyli: trio Jazzpolizei z Berlina, Prešovsky Dixieland ze Słowacji oraz Five O’Clock Orchestra z Częstochowy. Dotrzymaliśmy obietnicy co do muzycznej obecności gospodarzy Festiwalu - Dixie Company, których muzyką można było nasycić się na paradzie nowoorleańskiej i na koncercie galowym. Znakomicie udała się Mała Akademia Jazzu w nowej formule, która odbyła w piątek poprzedzający główne wydarzenia Festiwalu w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu przy ul. Prądzyńskiego 53.
Niespodziewanie spełniły się też nasze marzenia o takiej metamorfozie „parady nowoorleańskiej”, by przyciągała jeszcze więcej publiczności. Stało się to za sprawą absolutnie niesamowitych i cudownych tancerzy grupy Swing Craze, skupiających entuzjastów i propagatorów tańca Lindy Hop. Towarzyszyli nam przez cały festiwalowy dzień.
By wszystko udało się zorganizować, oczywiście potrzebne były niemałe środki finansowe, których dostarczyli przede wszystkim nasi niezawodni przyjaciele, od lat wspierający Festiwal. Bez życzliwości Macieja Dąbrowieckiego – Prezesa Storck spółka z o.o. czy Krzysztofa Smolińskiego – Prezesa Steelpress spółka z o.o. nawet największe starania organizatorów Festiwalu nie miałyby szans powodzenia. Ich rolę docenił także Tadeusz Erhardt-Orgielewski, lider i założyciel Five O’Clock Orchestra, który po prawie półwiecznej karierze jazzmana z pewnością wie co mówi, a w czasie występu, z estrady w imieniu swoim i zespołu również podziękował naszym sponsorom.
Dziękując, nie sposób pominąć pozostałych wspaniałych ofiarodawców, a to Miasta Poznań, które wyasygnowało środki dla naszej Imprezy. Podziękowania kierujemy również do Pani Prezes Małgorzaty Deckinger-Mrowiec, Pana Macieja Kramera z Hama Polska sp. z o.o. oraz Tomasza Borowskiego Prezesa MSR Traffic Zakład Systemów Sterowania Ruchem Drogowym sp. z o.o. Od kilku już lat wspiera nas również Krzysztof Ostrowski – Prezes Robi sp. z o.o. Do grona wiernych przyjaciół i zdeklarowanych fanów jazzu tradycyjnego zaliczamy Czesława Ratajczaka właściciela Zakładu Remontowo-Budowlanego w Grodzisku Wlkp. Cieszy nas pogłębiająca się więź z Rehasport Clinic i życzliwość Pana dr. Tomasza Piontka. Trudno wyobrazić sobie nasz Festiwal bez pomocnych gestów Waldemara Kaczmarka z Klubu Rondo, należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.
Miła jest nam świadomość, że są takie osoby i firmy, które wspierają nas corocznie od pierwszych imprez festiwalowych. Należą do nich Aleksandra Cebernik - Prezes Harpo sp. z o.o. Technologia dla Niepełnosprawnych oraz niestrudzony propagator i mecenas kultury firma Schattdecor sp. z o.o. Nasza wdzięczność należna jest również pozostałym sponsorom, panom: Krzysztofowi Tomczakowi i Jerzemu Łupickiemu oraz firmom: Browar Fortuna w Miłosławiu oraz Protext Poligrafia.
Nie wiem, gdzie prezentowane byłyby koncerty galowe Old Jazz Festiwal, gdyby nie Bogdan Poniedziałek – Kanclerz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i jego wielka życzliwość dla naszego przedsięwzięcia. To dzięki niemu i przychylności władz Uczelni imprezy festiwalowe odbywają się we wspaniałej sali Centrum Kongresowo-Dydaktycznego, gdzie mamy zapewnione znakomite nagłośnienie i profesjonalną obsługę techniczną.
Cieszy nas życzliwe zainteresowanie mediów wydarzeniami firmowanymi przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”. Relacje red. Marka Zaradniaka w Głosie Wielkopolskim, audycje prowadzone przez red. Ryszarda Glogera i red. Barbarę Miczko-Malcher w Radio Merkury Poznań oraz zainteresowanie Telewizji TVP3 Poznań reprezentowanej przez red. Janusza Hojana wprowadzały odpowiednią dixielandową atmosferę. Do tego bardzo cenne dla nas były informacje o planowanych zamierzeniach zamieszczane w miesięczniku IKS, które z pewnością przysporzyły nam wielu słuchaczy na koncertach „Swingującej Starówki” oraz wydarzeniach stricte festiwalowych.
Za to wszystko jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim wymienionym i niewymienionym osobom i firmom. A skoro jestem przy podziękowaniach, to chciałbym wskazać na tych, których publiczność dostrzec nie może, a bez których Festiwal by nie istniał.
Piotr Soroka – pomysłodawca Festiwalu, perkusista Dixie Company i Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”. Ten, który wszystko, podkreślam - wszystko (!!!) wymyśla, organizuje. Ten, który kontaktuje się z wykonawcami, uzgadnia z nimi warunki uczestnictwa, kontaktuje się ze sponsorami, udziela wywiadów dla radia i telewizji, przezwycięża wszystkie przeciwności i pokonuje przeszkody na drodze do sukcesu Old Jazz Festiwal. Drugą osobą pozostającą w cieniu festiwalowych jupiterów jest Jacek Zgoliński Wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club” i szef Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UM w Poznaniu, zagorzały miłośnik bluesa i wspaniały organizator.
Nie zważając na ewentualne konsekwencje wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi powiem, że właśnie ONI są spiritus movens Old Jazz Festival!
Być może nie powinienem recenzować warstwy merytorycznej Festiwalu, ale ośmielony i zachęcony przez wybitnego muzyka, kompozytora i aranżera Bogdana Ciesielskiego do pisania tzw. „wrażeniówek”, słów kilka o wykonawcach, którzy przewinęli się przez festiwalową estradę.

Początek Parady Nowoorleańskiej

Jak w ubiegłym roku, zaczęło się od bardzo udanego występu Happy Jazz Band z Maciejem Kramerem, który to Zespół stał się dojrzalszy, prezentując świetnie wyważone bigbandowe brzmienie. Grupa prezentuje się naprawdę dobrze, a występy podczas Swingującej Starówki upewniają o bardzo szerokim repertuarze Bandu.
Jazzpolizei z Berlina, choć w swoich występach przesuwają akcenty w stronę show, gdzie pierwszoplanową rolę przejmuje warstwa wizualna, to jednak nie jest ona w stanie przykryć autentycznych umiejętności muzyków. Trzeba naprawdę mieć znakomity warsztat, by sprokurować tak smakowity pastisz jazzu tradycyjnego. Słuszność tego spostrzeżenia potwierdza fakt, że Mathias Grabisch potrafił zagrać przepięknie na suzafonie całą linię melodyczną utworu. To naprawdę trudne i nieswoiste dla tego instrumentu!

Niespodziewane spotkanie Jazzpolizei z polskim policjantem


Dixie Company, jak zwykle dali pokaz nieprawdopodobnego luzu i profesjonalizmu najwyższej próby. Brzmienie zespołu niezmiennie jest znakomite, a każdy z muzyków jest wirtuozem swojego instrumentu. W ten klimat bez trudu wpasował się puzonista Five O’Clock Orchestra - Jakub Moroń, który zastąpił nieobecnego Krzysztofa Zarembę. Jego gościnny występ z Dixie Company uznać należy za wydarzenie tegorocznego Festiwalu. Ten wspaniały muzyk, zasługuje na najwyższe uznanie. Może trochę żal, że nie usłyszeliśmy na Festiwalu śpiewającego Wojtka Warszawskiego, który ustąpił miejsca gościowi z Hanoweru – Paulowi Harwinowi, gdyż ten poprowadził nas - fanów jazzu tradycyjnego w klimaty bliższe dawnym rewiom z berlińskiego Friedrichstadt-Palast.
Nie zawiódł Prešovsky Dixieland - klasyczny w swoim składzie i brzmieniu, prezentujący wyrównany, znakomity poziom wykonawczy. Nie od dziś wiadomo, że na południe od Polski, zarówno w Czechach, jak i na Słowacji wiele się dzieje w zakresie jazzu tradycyjnego. Również Five O’Clock Orchestra z Częstochowy, której muzyków z ogromnym wyczuciem dobiera lider Tadeusz Erhardt-Orgielewski pokazała na czym polega stary dobry jazz. Znów brylował Kuba Moroń na puzonie i znakomity, grający „od zawsze” czyli od 47 lat w zespole klarnecista, saksofonista i pianista – Janusz Sołtysik.

Grupa taneczna Swing Craze w akcji

I wreszcie z największą przyjemnością chcę napisać o zjawiskowych, tryskających humorem i werwą tancerzach SWING CRAZE, którzy stali się przyciągającą wzrok ozdobą Festiwalu. Ta poznańska grupa entuzjastów i propagatorów Lindy Hop wrażenia muzyczne wzbogaciła wizualnymi. Działo się to na chodnikach podczas parady nowoorleańskiej, a także podczas koncertu galowego. Ich taniec miał wiele wspólnego z dixielandem, a to poprzez fantastyczną umiejętność improwizacji, swoistą dla rasowych jazzmanów. Jak twierdzą wytrawni muzycy jazzowi, improwizacja może się udać tylko w jednym przypadku – gdy jest perfekcyjnie przygotowana. W istocie, patrząc na niezwykle spontanicznych tancerzy, miało się wrażenie jakby wykonywali z góry przygotowane układy choreograficzne, choć niewątpliwie była to improwizacja, zdeterminowana okolicznościami towarzyszącymi popisom. Źle napisałem, to nie były popisy, a tkwiąca w nich potrzeba ruchu, gdy słyszą rytmiczną, synkopowaną muzykę. Przy nich naprawdę łatwo zrozumieć, w jaki sposób powinno się używać swingu. Należy mieć nadzieję, że widoczna u nich nieprzeparta chęć tańca do muzyki granej na żywo sprawi, że tancerze Swing Craze staną się stałym elementem naszego Festiwalu. A w roku 2017 spotykamy się w sobotę w dniu, o którym na pewno wcześniej Was powiadomimy Pamiętajcie – każdy przyprowadza przynajmniej dwóch swoich znajomych, krewnych, przyjaciół, co będzie sprawdzał Wasz Prze-moll (Barański), na-moll’ny konferansjer festiwalowy
PS. A tancerze Swing Craze wraz z osobami towarzyszącymi na koncert galowy w przyszłym roku wchodzą za darmo!

17 września kolejne święto „starego dobrego jazzu” czyli ósma edycja Poznań Old Jazz Festival. Dzień wcześnie w piątek organizujemy Małą Akademię Jazzu w zespole szkół przy ulicy Prądzyńskiego. Jak co roku ulicami Poznania przejdzie Parada Nowoorleańska, a w sobotni wieczór zespoły uczestniczące w festiwalu zagrają na koncercie galowym w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym przy ulicy Przybyszewskiego.

Program festiwalu:

Bilety w cenie 60 zł do nabycia w CIM Ratajczaka 44, CKD UM Przybyszewskiego 37A, bilety24.pl

Zapraszamy trzy formacje:

Jazzpolizei z Niemiec

Presovsky Dixieland ze Słowacji

Five O'Clock Orchestra - Częstochowa

VII Poznań Old Jazz Festival

VII Poznań Old Jazz Festival przeszedł już do historii. Wysoki poziom prezentowany przez muzyków uczestniczących w Festiwalu potwierdziły recenzje prasowe. Mamy też nadzieję, że strona artystyczna koncertu galowego w pełni usatysfakcjonowała gości Festiwalu. Znakomicie wpisali się w konwencję nasi przyjaciele z Rybnika - South Silesian Brass Band. Nie zawiódł obecny na Poznań Old Jazz Festival, bardzo lubiany czeski Rakovnik Brass Band, który we właściwy tylko sobie sposób rozbawił poznańską publiczność. Świetnie spisał się zespół Alte Wache z Poczdamu, a debiutujący Happy Jazz Band został bardzo ciepło przyjęty przez fanów jazzu.

To wszystko jednak było możliwe dzięki wypróbowanym przyjaciołom od lat wspierający naszą inicjatywę , którzy nie zawiedli także w tym roku. Szczególnie chcemy podziękować Panu Prezesowi Maciejowi Dąbrowieckiemu oraz Panu Prezesowi Krzysztofowi Smolińskiemu. Dzięki ich wieloletniej, corocznej życzliwości i hojności z optymizmem patrzymy na festiwalową przyszłość. Znaczącą pomoc otrzymaliśmy także od Funduszu Wspierania Twórczości ZAiKS. Wierzymy, że pozytywna ocena sposobu wykorzystania przekazanych nam środków będzie skutkowała współpracą przy organizacji Festiwali w kolejnych latach. Przy składaniu podziękowań nie sposób pominąć niezwykle życzliwego Festiwalowi Pana Tomasza Piątka oraz Panów Prezesów: Krzysztofa Ostrowskiego, Tomasza Borowskiego, Czesława Ratajczaka i Macieja Kramera, a także towarzyszących nam od pierwszych Festiwali firm Schattdecor i Harpo. Otrzymaliśmy też wsparcie od Browaru Fortuna oraz firm Gałopol i Protext, za które jesteśmy szczerze wdzięczni. Znakomity catering przygotował szef klubu „Rondo” Waldek Kaczmarek.

Bardzo wdzięczni jesteśmy mediom za życzliwe informowanie o wydarzeniach firmowanych przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”. Dotyczy to zarówno samego Festiwalu jak i wydarzeń poprzedzających – koncertów z cyklu „Swingująca Starówka”. Z pełnym profesjonalizmem i niezwykłą rzetelnością informowali o tym, a potem recenzowali wydarzenia red. Marek Zaradniak z „Głosu Wielkopolskiego”, a na antenie Radia „Merkury” – red. Ryszard Gloger i red. Mariusz Kwaśniewski.

Oczywiście już teraz myślimy o VIII Poznań Old Jazz Festiwal, który zaplanowany jest na sobotę 17 września 2016 r. Do uczestniczenia w nim zamierzamy zaprosić: Jazzpolizei z Berlina, Presovsky Dixieland ze Słowacji, Five O’Clock z Częstochowy oraz Königsberg Brass Band z Kaliningradu. Wsłuchując się w głosy zawiedzionych fanów Dixie Company – gospodarzy Festiwalu, rozczarowanych ich absencją na tegorocznym koncercie galowym obiecujemy, że błąd ten w przyszłym roku naprawimy. W sferze przemyśleń jest również udoskonalanie formuły Festiwalu, by jak najlepiej dopasować ją do oczekiwań publiczności. Prawdopodobne jest, że Mała Akademia Jazzu odbędzie się w piątek poprzedzający Festiwal w jednej z poznańskich szkół podstawowych. Myślimy też o takiej zmianie „parady nowoorleańskiej”, by skupiła jeszcze więcej publiczności i stała się rzeczywistym magnesem przyciągającym publiczność na wieczorny koncert galowy. Czekamy również na Wasze pomysły i wsparcie, a kto z Was ma ochotę niech wstępuje do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”.

Dziękujemy wszystkim fanom za liczny udział w święcie „starego dobrego jazzu” i do zobaczenia w przyszłym roku! Pamiętajcie – sobota, 17 września 2016 r.!
Zarząd WSJT „Dixie Club”

Mała Akademia Jazzu

Nagrody od firmy Storck

Happy Jazz Band

South Silesian Brass Band

Rakovnik Jazz Band

26 września br. odbędzie się VII Poznań Old Jazz Festival. Na coroczne święto „starego dobrego jazzu” zaprasza znany i lubiany przez poznaniaków Rakovnik Brass Band z Czech, Alte Wache z Poczdamu oraz South Silesian Brass Band z Rybnika. Wystąpią także: Happy Jazz Band i Dixie Kings. Finansowe wsparcie zadeklarowały już firmy Storck oraz Steelpress, ale liczymy też na innych wypróbowanych przyjaciół naszego wydarzenia. Poznań Old Jazz Festival organizowany jest w Poznaniu od 2009 roku, a jego liderem i moderatorem muzycznym jest zawsze poznańska formacja Dixie Company. W ramach festiwalu pojawią się plenerowe działania na przestrzeni od Starego Browaru poprzez ulicę Półwiejską, Wrocławską do Starego Rynku. W tym dniu o godzinie 10:00 na dziedzińcu Sztuki Starego Browaru rozpocznie się Mała Akademia Jazzu dla najmłodszych poznaniaków. Następnie wyruszy Parada Nowoorleańska z udziałem zaproszonych zespołów, maszerująca od Starego Browaru dalej wymienioną trasą, aby ok. godziny 12:00 dotrzeć przed poznański ratusz gdzie zagrają znany standard. When The Sainst Go Marchining Inn. Jazzmeni wezmą też udział w uroczystym zamknięciu projektu Coolturalny Stary Rynek oraz inauguracji sezonu Senioralnych na Placu Wolności. Natomiast o godzinie 18:00 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ulicy Przybyszewskiego 37A rozpocznie się koncert galowy.

Rakovnik Brass Band

Alte Wache

South Silesian Brass Band

Drodzy fani jazzu tradycyjnego
Mimo ogromnych trudności, ostatecznie udało się zorganizować szóstą edycję Poznań Old Jazz Festival. Jest to zasługą naszych wypróbowanych przyjaciół. Pana Dyrektora Macieja Dąbrowieckiego, Panów Prezesów Krzysztofa Smolińskiego, Krzysztofa Ostrowskiego, Tomasza Borowskiego, Czesława Ratajczaka, Macieja Kramera i wielu innych, którym na sercu leży jazz tradycyjny. Mielimśy niebywałą okazję obcowania z wyrafinowaną Hannover Swing Society, czeskim pełnym werwy i humoru Old Timers Jazz Band, oraz wolsztyńskimi Dixie Kings. Niestety z powodów finansowych nie dotarł do Poznania znakomity śląski Silesian Brass Band. Bardzo chcemy, aby zagrał w przyszłorocznej edycji festiwalu, która odbędzie się 26 września. Jak co roku startujemy w konkursach ofert ogłaszanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań z nadzieją, że tym razem bardziej przychylnie potraktowana zostanie nasza wieloletnia inicjatywa. Mamy nowe pomysły na rozszerzenie formuły festiwalowej, który być może zawędrujemy do innych miast Wielkopolski. Chcemy też zaprosić formację z USA Cakewalkin’ Jass Band z partnerskiego miasta Toledo. Czekamy na Wasze pomysły i wsparcie, a kto z Was ma ochotę niech wstępuje do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club” , którego dane znajdziecie w zakładce Kontakt.

Old Timers Jazz Band - Praga

Hannover Swing Society - Hanower

Dixie Kings - Wolsztyn

Szósta edycja Poznań Old Jazz Festival to wielkie święto „Starego dobrego jazzu” czyli muzyki z epoki Louisa Armstronga. Jak co roku o godzinie 10:00 w Centrum Konferencyjno Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Przybyszewskiego 37a, będzie mieć miejsce Mała Akademia Jazzu czyli krótki program edukacyjny skierowany do najmłodszych adeptów tej muzyki. Znany poznański dziennikarz muzyczny Ryszard Gloger w zabawnej i przystępnej formie przedstawi milusińskim charakterystykę gatunku. Zespołem towarzyszącym będzie Old Timers Jazz Band z czeskiej Pragi. Następnie dzieci wraz opiekunami udadzą się zabytkowym tramwajem w stronę ulicy Półwiejskiej gdzie włączą się do Parady Nowoorleańskiej, która przemaszeruje na trasie Stary Browar -ulica Półwiejska - Stary Rynek , aby następnie dołączyć do uczestników projektu Senioralni Poznań.


Organizatorem festiwalu jest Wielkopolskie Stowarzyszenie jazzu Tradycyjnego „Dixie Club” a gospodarzem poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company
Sprzedaż biletów: Centrum Informacji Miejskiej przy ulicy Ratajczaka Centrum Konferencyjno Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Przybyszewskiego 37a Bilety24.pl

V Poznań Old Jazz Festiwal 31.08. 2013 roku