Dixie Company American Tour 2016

Właśnie wróciliśmy z kolejnego trzeciego amerykańskiego tournee. Zagraliśmy w kilku znaczących ośrodkach zachodniego wybrzeża: Los Angeles, Santa Monica, San Diego oraz Escondido. Odwiedziliśmy Aleję Gwiazd i Beverly Hills. Kolejnym etapem był udział Dixie Company w Sacramento Music Festival. Miejscowa gazeta The Sacramento Bee ze stu grup uczestniczących w Festiwalu najwyżej oceniła naszą formację.

W Kalifornii spotkaliśmy się ze znakomitym przyjęciem przez fanów "starego dobrego jazzu" oraz wspaniałą gościnnością miejscowej Polonii z Adamem Gromkiem na czele. Nawiązaliśmy współpracę z amerykańskimi pianistami Bradem Key'em i Billem Chechii. Po festiwalu w Sacramento zagraliśmy jeszcze w Lake Wildwood, Grass Valley, Rancho Cordova oraz San Francisco. Wraz z Dixie Company występowała charyzmatyczna amerykańska wokalistka jazzowa Diane Davidson. Będąc w Nevadzie odwiedziliśmy też legendarne Virginia City.

Będąc w Nevadzie odwiedziliśmy legendarne Virginia City.

Nasze koncerty w USA organizowane są przy udziale wielu instytucji. Dlatego chcemy serdecznie podziękować Konsulatowi RP w Los Angeles, Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, Władzom Miasta Poznania, Instytutowi Kultury Polskiej w Nowym Jorku, oraz Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie za finansowe wsparcie. Dzięki temu mogliśmy między innymi zagrać w Magicapolis Theatr w Santa Monica, gdzie obok Dixie Company wystąpili amerykańscy artyści Diane Davidson i Brad Key.

Koncert w Magicopolis Theatr w Santa Monica

Elka i Adam Gromkowie

W Ameryce są także ludzie instytucje jak Elżbieta i Adam Gromek z Sacramento prawdziwi przyjaciele artystów. Dzięki nieprzeciętnym zdolnościom organizacyjnym Adama nasze muzyczne peregrynacje w Kalifornii przebiegały perfekcyjnie i bez problemów. Należy też wspomnieć o gościnności kalifornijskiej Polonii Marianny i Tomka Samlików, Bożeny i Mirka Burasiów, Marii Kubal oraz Teresy i Wojtka Stanisławskich.

Maria Kubal gosciła nas w Los Angeles

Trasę koncertową Dixie Company wspierało wiele osób Zbyszek Cabaj, Andy Kazmierczak, Andy Dowen, Wanda Presburger, oraz Anna Maria Russell. Kalifornijska Polonia zajmuje bardzo wysoką pozycję w hierarchii społecznej tego stanu. Adam Gromek pracuje na stanowisku rządowym, Wojtek Stanisławski przygotowuje w firmie Qualcomm najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w bolidach formuły pierwszej, natomiast Zbyszek Cabaj założył firmę Albireo Energy wykonującą zlecenia dla armii amerykańskiej.

W San Diego mieszkaliśmy u Teresy i Wojtka Stanisławskich

Dixie Company American Tour 2015

Od 21 do 31 maja 2015 roku dzięki pomocy Adama Gromka, Stanisława Oparowskiego i Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles ponownie zagraliśmy w słonecznej Kalifornii, gdzie dołączyła do nas amerykańska wokalistka Diane Davidson. Najpierw wystąpiliśmy na Sacramento Music Festival, potem w Redwood City, Rancho Cordova, Lake Wildwood oraz w wytwórni kalifornijskiego wina w Grass Valley. Amerykańskie tournee zakończyliśmy na Polish Heritage Festival w Belmont.

Diane Davidson & Dixie Company
i Konsul Pan Mariusz Brymora

Dixie Company American Tour

W dniach od 14 do 27 maja 2014 roku dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku odbyliśmy trasę koncertową po USA. Jej zwieńczeniem był największy na świecie festiwal jazzu tradycyjnego Sacramento Music Festival, w pięknym i gościnnym stanie Kalifornia, gromadzący co roku ok. 250 tysięcy fanów starego dobrego jazzu. Wcześniej 14 oraz 15 maja zagraliśmy dwa koncerty w kampusie uniwersyteckim Toledo leżącego w stanie Ohio. Nasz pobyt w tym mieście zorganizowało Poznan Toledo Alliance stowarzyszenie założone na rzecz współpracy pomiędzy Toledo, a Poznaniem powiązanych umową partnerską. Bardzo serdecznie przyjęła nas miejscowa Polonia goszcząc w swoich domach i prezentując miasto oraz malownicze okolice jeziora Erie. Na oficjalnym przyjęciu spotkał się z nami burmistrz Toledo Michael Collins, a ogromnym wyróżnieniem był dla Dixie Company certyfikat Kongresu USA wystawiony przez Kongreswoman Marcy Kaptur.

Po czterech dniach pobytu w Ohio polecieliśmy na zachodnie wybrzeże, aby wziąć udział w Sacramento Music Festiwal. Tuż przed festiwalem zagraliśmy jeszcze w trakcie polonijnego festiwalu w Sacramento, a także w Wildwood City. Nasz pobyt w stolicy Kalifornii organizowała miejscowa Polonia pod przewodnictwem małżeństwa Elżbiety i Adama Gromków, którzy niezwykle serdecznie przyjęli naszą formację we wzruszający sposób obdarzyli swoją gościnnością. Część kolegów zamieszkała u Marianny i Tomka Samlik oraz Bożeny i Mirka Buraś. Dzięki ich hojności, a także Marii i Stana Oparowskich mogliśmy zwiedzić malownicze zakątki tego fascynującego stanu jak jezioro Tahoe, Nevada City, San Francisco i wiele innych interesujących miejsc.

Wycieczka nad Lake Tahoe

Na tle słynnego Golden Gate Bridge

Sacramento Music Festival to prestiżowa impreza, która w tym roku zgromadziła 79 grup muzycznych, a Dixie Company byli jedynymi przedstawicielami „starego kontynentu” W sumie zespół zagrał 10 setów muzycznych między innymi w Lake Wildwood, oddalonym o kilkadziesiąt mil od Sacramento.

Takim imponującym Lincolnem transportowano zespół

Dixie Company w towarzystwie Państwa Gromków

Jednak większość koncertów odbywała się w stolicy Kalifornii w prestiżowych salach balowych hoteli Hyatt Regency, Holiday Inn, Embassy Suites, Golden Eagle Room oraz lokalach muzycznych, takich jak: Courtyard D’Oro, Firehouse Lot i Riverfront Refuge. Występy zespołu gromadziły komplety publiczności, która żywiołowo reagowała na popisy polskich jazzmanów, nagradzając ich owacjami na stojąco.

Dixie Company w Hayatt Regency Ball Room

W trakcie festiwalu do zespołu spontanicznie dołączyła rewelacyjna amerykańska wokalistka Diane Risk, kilkakrotnie występując u boku poznańskiej formacji. Wysoko oceniła umiejętności i poziom Dixie Company, a wypada dodać, że nasze występy nie były poprzedzone próbami.

Amerykańska wokalistka Diane Risk i Dixie Company w Embassy Suite

Diane Risk – USA

Polski Festiwal w Sacramento

Spotkanie zaowocowało wspólnymi planami, a mianowicie udziałem Diane Risk i Dixie Company w przyszłorocznym Dixieland Festival Dresden, największym festiwalu jazzu tradycyjnego w Europie. Podczas koncertów zespół podkreślał swój wielkopolski i europejski rodowód eksponując jednoczenie w widocznych miejscach folder, zawierający informacje o zespole oraz programie regionalnym współfinansowanym przez Województwo Wielkopolskie oraz Unię Europejską. Efektowne „polówki” z logotypem zespołu oraz tłoczenie płyt prezentowanych na festiwalu ufundował Pan Krzysztof Smoliński Prezes firmy Steelpress.

Płyty i folder eksponowane w Firehouse Lot

Tuż po festiwalu poznańska formacja otrzymała wstępne zaproszenie na przyszłoroczną edycję Sacramento Music Festival.